O Našem Braníku

Vznik Našeho Braníka

Občanské sdružení Náš Braník vzniklo v roce 2010, kdy se radnice Prahy 4 rozhodla zlikvidovat místní školu. Dlouhodobě do školy neinvestovala a pak se rozhodla ji „optimalizovat“. Pod tlakem veřejnosti a místních sdružení nakonec musela radnice od svého plánu ustoupit. Jenže to byl jenom začátek.

O kauze informovala například iDNES (https://www.idnes.cz/praha/zpravy/rodice-deti-z-branika-se-boji-ze-radnice-zrusi-skolu-ve-skolni-ulici.A110304_121601_praha-zpravy_ab)

Komunitní akce nestačí?

Lidé v Braníku si uvědomili, že za to, aby jejich děti mohly i ve velkém městě chodit bezpečně pěšky do školy a stavit se v místní pekárně pro koblihu, je třeba bojovat. Nestačí děti učit zdravit paní pošťačku, hrát s nimi divadlo nebo pořádat masopustní průvod – je třeba být stále ve střehu.

V roce 2012 se konal první festival Braník Sobě, jehož je Náš Braník spoluzakladatelem.

Obytný soubor Braník

Že je třeba být ve střehu se bohužel potvrdilo. V roce 2011 se na úřední desce pražského magistrátu objevilo oznámení stavebního záměru, v jehož rámci měl na okraji starého Braníka, tedy čtvrti s dvou – až čtyřpatrovými domy a vilovou zástavbou na kopci, vyrůst takzvaný Obytný soubor Braník. Boj proti obytnému souboru nebyl lehký a trval téměř pět let. Díky lidem, kteří věnovali nemálo času i financí a také díky občanské aktivitě obyvatel Braníka k předimenzované stavbě nakonec nedošlo.

Informace ke kauze najdete v archivu starého webu zde.

Hlídací pes Náš Braník?

Občanské sdružení Náš Braník se postupně z pořadatele komunitních akcí změnilo na hlídacího psa, který monitoroval veškeré podloudné aktivity radnice P 4 a pomáhal lidem bojovat za jejich práva.

V posledních letech byl klid. Náš Braník zase začal „jenom“ pořádat komunitní akce a informovat o zatoulaných kočičkách. Samozřejmě nikdy nic není ideální, ale vypadalo to, že máme radnici, kterou zajímají lidé.

Po nedávných změnách na radnici MČ Praha 4 se ptáme, vydrží to?

STANOVY spolku NÁŠ BRANÍK


Facebook


Co se děje v Braníku nového?